Vlora – miasto dwóch mórz (Wlora)

Vlora to miasto gdzie przebiega umowna granica pomiędzy Morzem Jońskim i Adriatykiem. Doskonałe miejsce zarówno na plażowanie jak i jako baza wypadowa do wielu ciekawych miejsc w Albanii. Zobacz co to miasto może Ci zaoferować!
Vlora - plaża (góry w tle)

Vlora to miasto o wyjątkowym położeniu geograficznym. To właśnie tutaj przebiega umowna granica pomiędzy Morzem Jońskim i Adriatykiem. To wspaniałe miejsce dla osób kochających plażowanie, ale także doskonała baza wypadowa do wielu innych atrakcji w Albanii. Vlora, jest drugim co do wielkości miastem portowym (tuż za Durres), a także jednym z ważniejszych miejsc kultu Bektaszytów. Przekonaj się sam co to niezwykłe miasto może Tobie zaoferować.

Kolebka albańskiej niepodległości

Vlora posiada ciekawą i długą historię. Założona przez starożytnych Greków jest jednym z najstarszych albańskich miast. Juz w czasach starożytnych miasto pełniło rolę ważnego portu. W czasie kiedy miasto było pod panowaniem tureckim, często dochodziło tu do wystąpień przeciwko władcom. Wlora stała się kolebką albańskiej państwowości. Po uzyskaniu niepodległości w 1912 roku przez krótki czas była stolicą kraju. Po drugiej wojnie światowej port wykorzystywany był przez Związek Radziecki jako baza okrętów podwodnych (az do 1961 roku, kiedy zerwano sojusz z Zsrr a albańskie wojsko przejęło cztery radzieckie łodzie podwodne). W 1991 roku doszło tu do niecodziennego zdarzenia, blisko 20 tysięcy Albańczyków uciekło do Włoch na skradzionych statkach. Pod koniec XX wieku Vlora stała się miejscem zamieszek spowodowanych kryzysem i upadkiem piramid finansowych, w którym swoje oszczędności utraciła większość Albańczyków. Wydarzenia te doprowadziły do upadku skorumpowanego rządu Sali Berishy. Ze względu na dogodne położenie (bliskość Włoch) Vlora była niegdyś głównym ośrodkiem przemytniczym, a miasto opanowane było przez albańską mafię. Jednak obecnie turyści nie mają się czego obawiać, a miasto jest całkowicie bezpieczne.

Plaże

Plaża we Vlorze
Jedna z plaż we Vlorze (1)

Blisko 300 słonecznych dni w roku i około 20 kilometrów linii brzegowej z rozległymi plażami to doskonałe miejsce dla amatorów opalania i słonecznych kąpieli. Dzięki położeniu Vlory na styku dwóch mórz, miasto oferuje zarówno piaszczyste plaże z bardzo łagodnym zejściem jak i kamieniste, gdzie szybko robi się głęboko. Do większości plaż dojazd jest prosty, np. wsiadając w autobus miejski (koszt 30 leków w jedną stronę) To stosunkowo duży kurort, więc w środku sezonu plaże są zapełnione, a życie tętni do późnych godzin nocnych. Dla tych, którzy wolą ciszę i spokój polecam pobliskie miejscowości np. oddaloną o blisko 100 kilometrów Himarę, z niezwykłymi plażami. We Vlorze bezproblemowo wypożyczymy sprzęt wodny. To także doskonałe miejsce do wypraw dla osób lubiących nurkowanie.

Atrakcje turystyczne we Vlorze, czyli co warto zobaczyć?

Kiedy wrócimy z plażowania, a temperatura stanie się bardziej znośna warto zrobić sobie wycieczkę po samym mieście. Najwięcej atrakcji skupia się wokół dwóch głównych ulic miasta – Sadik Zotaj oraz ulicy wzdłóż plaży, która swój początek ma przy porcie. W ich okolicach znajdziemy restauracje, bary oraz liczne kawiarnie i hotele.

Plac Flag i Pomnik Niepodległości

Zwiedzanie możemy rozpocząć od centralnego punktu miasta, które jest także popularnym miejscem spotkań mieszkańców Vlory. Jego najważniejszym punktem jest siedemnastometrowy pomnik upamiętniający niepodległościowych działaczy, którzy w 1912 roku proklamowali niepodległość Albanii. Jedną z postaci jest podobizna bohatera narodowego i zarazem pierwszego premiera niepodległego państwa Ismali Quemali. W pobliżu pomnika znajduje się jego grobowiec. Za pomnikiem możemy podziwiać pozostałości po czasach helleńskich, kiedy miasto nosiło nazwę Aulona. Będąc na placu możemy zajrzeć do Muzeum Historycznego (podobnie jak inne obiekty tego typu w Albanii, muzeum jest nieczynne w czasie siesty (15 – 17).

Pomnik niepodległości we Vlorze
Pomnik niepodległości we Vlorze (2)

Meczet Murada

Kierując się na południe od pomnika dojdziemy do trójkątnego placu, na którym znajduje się Meczet Maruda. Wybudowany w drugiej połowie XVI wieku, pozostaje jednym z najstarszych zachowanych meczetów w Albanii. Został zaprojektowany przez znanego osmańskiego architekta  Mimara Sinana (z pochodzenia Albańczyka), który na swoim koncie miał blisko 150 budowli.

Meczet Murada we Vlorze
Meczet Murada we Vlorze (3)

Wzgórze Kazum Baba

Na wschód od pomnika góruje nad miastem wzgórze Kazum Baby. Dostaniemy się na nie wchodząc po kamiennych schodach. Na wzgórzu znajduje się taras widokowy nazywany “balkonem Vlory”, z którego możemy podziwiać widok na panoramę miasta oraz na zatokę. Na szczycie znajduje się bektaszycka świątynia z charakterystycznymi zielonymi wieżami. Jest to jedno z ważniejszych miejsc w Albanii dla wyznawców tego muzułmańskiego odłamu. To tutaj znajduje się (choć istnieją wątpliwości) grób Kazuma Baby, wędrowca, który głosił Bektaszytyzm. Wiąże się z nim ciekawa legenda, która głosi że wędrowiec został zamordowany w górach przez rozbójników i niosąc na rękach swoją odciętą głowę doszedł właśnie na to wzgórze i ogłosił, że chce być tam pochowany.

Wzgórze Kuzum Baba we Wlorze
Widok na panorame miasta ze wzgórza Kazum Baba (4)

Okolice portu i Muzeum Historyczne

W okolicach portu nie tylko kupimy bilety na wycieczki (np. na wyspę Sazan) ale także skosztujemy owoców morza lub innych albańskich specjałów w jednej z licznych restauracji.

Po obiedzie możemy skierować się do budynku, w którym urzędował pierwszy albański rząd. Obecnie znajduje się tu Muzeum Historyczne z dokumentami i przedmiotami z czasów walki o niepodległość. (Uwaga na siestę !). Bilet kosztuje 100 leków.

Doskonała baza wypadowa

Jeżeli zwiedzimy już wszystkie atrakcje w centrum miasta, warto wybrać się na trochę dalsze wycieczki.

Wyspa Sazan

Niewielka wyspa leżąca pół godziny drogi motorówką od brzegu Vlory. Wyznacza umowną granicę między morzami. Wraz z półwyspem Karaburun tworzy Morski Park Narodowy, który jest wyśmienitym miejscem dla amatorów nurkowania. Liczne wraki, jaskinie i groty oraz interesujące gatunki flory i fauny to istny raj dla płetwonurków. Ponieważ wyspa jest strefą zmilitaryzowaną wstęp wymaga pozwolenia (znajdują się tu między innymi bunkry, opuszczone budynki koszar i składów amunicji). Można je załatwić w jednym z biur turystycznych, które znajdziemy w okolicach wlorskiego portu. W czasie rządów Envera Hodży znajdowało się tutaj słynne więzienie dla przeciwników politycznych, nazywane “albańskim Alcatraz”.

Przełęcz Llogary

Przełęcz Llogary, jak i cała górska droga z Sarandy do Vlory to jedna z najpiękniejszych dróg samochodowych w Europie. Trasa została zbudowana w 1920 roku ( zmodernizowana w 2009 roku). Znajduje się na wysokości ponad tysiąca metrów nad poziomem morza. Przez całą drogę towarzyszyć nam będą przepiękne i zapierające dech w piersiach widoki. Ogromne góry, skarpy, lasy, urwiska i kręte drogi to podstawowe elementy krajobrazu, czasem naznaczone albańskimi dodatkami, takimi jak bunkry, kapliczki, osły na drodze itp. Podróży przez przełęcz Llogara nie da opisać się słowami, ani nawet przedstawić zdjęciami – to trzeba poprostu zobaczyć na własne oczy. Film poniżej przedstawia godzinę z podróży po tym terenie:

Klasztor w Zvërnec

Kierując się na północny zachód, po ok 12 km dotrzemy nad zatokę Narta, przy której leży miejscowość Zvërnec. W jej pobliżu znajduje się niewielka wyspa do której prowadzi drewniany most o długości 270 metrów. Największą atrakcją tej pokrytej lasami piniowymi wyspy jest wybudowany w XIII wieku prawosławny klasztor.

Zvernec wyspa blisko Vlory
Zvernec wyspa blisko Vlory (5)

Zamki w okolicach Vlory oraz Orikum

W pobliżu Vlory można także odwiedzić ruiny kilku zamków. Jak chociażby XVI-wieczny zamek Gjon Boçarit w Tragjas blisko Orikum czy zamek Kanina (ok. 6 km od miasta). Do Orikum organizowane są także wyprawy z nurkowaniem, ponieważ w pobliżu półwyspu jest wiele wraków statków zarówno tych z dawnych czasów jak i z okresu II Wojny Światowej. Taką wycieczkę można bez problemu kupić we Vlorze.

Położenie Vlory sprzyja także trochę dalszym wycieczkom, w mniej więcej dwie godziny dojedziemy do Tirany czy Beratu, a godzinę dłużej zajmie nam podróż w drugą stronę – do Gijokastry.

Dojazd do Vlory

Samolotem

Najszybszym sposobem na dotarcie do Vlory z Polski jest samolot. Mam do wyboru dwie opcje. Pierwszą jest lot na lotnisko międzynarodowe nieopodal Tirany (oddalone o 25 km od centrum). Do centrum Tirany możemy dostać się za pomocą linii autobusowej (koszt ok 250 leków). Autobusy kursują co godzinę od 8 do 16. Możemy również skorzystać z taksówki (najbezpieczniej wybrać licencjonowaną, parkującą przed halą odlotów), koszt to ok. 2 tysiące leków. Z centrum Tirany łatwo możemy dostać się do Vlory wybierając linie mikrobusową, która za cenę ok. 600 leków zabierze nas do centrum miasta w okolice meczetu Murada. Podróż autobusem trwa blisko trzech godzin. Bilety rejsowe na samolot do Tirany są dość drogie, ale warto wypytać w biurach podróży o możliwości zakupu biletów w samolotach czarterowych, wtedy cena będzie niższa. Druga opcja (przeważnie będzie to tańsza alternatywa) to lot na grecką wyspę Korfu (również najlepiej skorzystać z lotów czarterowych), skąd wodolotem (czas przejazdu ok 1,5 godziny) dostaniemy się do Albanii, a konkretniej do Sarandy. Teraz już tylko krótka podróż autobusem i jesteśmy we Vlorze.Loty na Korfu często można znaleźć w bardzo atrakcyjnych cenach, skorzystaj z poniższej wyszukiwarki aby znaleźć dogodne połączenie (Wwrto spróbować wpisać inne lotniska w Polsce, czasem ceny są sporo niższe)

Samochodem

Z Tirany podróż autem jest komfortowa i zajmuje ok. 2 godzin. Jeżeli podróżujemy od południa, polecam trasę wzdłuż Riwiery Albańskiej, z Sarandy do Vlory. Z uwagi na górskie drogi i wiele zakrętów podróż jest trudniejsza i dłuższa (ok. 5 godzin), ale wynagrodzą nam to towarzyszące widoki.

Promem

Vlora oferuje czynne cały rok, połączenie promowe z włoskim Brindisi. Statek wypływa o 23 i nad ranem wpływa do portu. Prom kursuje codziennie (poza niedzielą). Rejs powrotny rozpoczyna się o 11.30.

Podsumowanie

Vlora to niezwykłe miasto, w czasie upalnego lata doskonałe miejsce na plażowanie, kiedy zrobi się nieco chłodniej możemy zwiedzić lokalne zabytki lub skosztować wyśmienitych owoców morza w rewelacyjnych ( i często niedrogich !!! ) restauracjach. Również nocą miasto tętni życiem. Wszystko to oraz łatwy dojazd sprawiają, że Vlora to obowiązkowy przystanek w czasie wakacji w Albanii.

P.S Jeśli znacie inne miejsca we Vlorze lub okolicach, które warte są obejrzenia – napiszcie o tym w komentarzu lub na adres kontakt@mala-albania.pl . Bardzo chętnie opublikujemy także fotorelacje z Waszych wycieczek.

Zdjęcia użyte we wpisie na licencji Creative Commons:
Zdjęcie tytułowe: Jonufer-Vlore-Albania , CC BY 2.0
(1) jonufer beach-vlore-albania, CC BY 2.0
(2) Independence monument, Vlorë, Albania, CC BY-SA 2.0
(3) Muradie mosque, Vlorë. CC BY 2.0
(5) Flladina Zilja, The monastery of Zvernec, CC BY-SA 4.0


Zobacz też:

2 komentarze
  1. ZGODA, prawda, uwagi – termiczne

    od czerwca do września pogoda jak w piekarniku lub grillu

    ale mimo to da się być,

    zwiedzać, gorzej z jest z wędrówką w górę Góry)

    ale zaraz potem wytchnienie w morzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź!