W internecie często można znaleźć sprzeczne informacje na temat tego, jakie dokumenty uprawniają nas do przekraczania albańskiej granicy. Czy wjazd na terytorium Albanii wiąże się z dodatkowymi obostrzeniami? Czy konieczne jest wykupienie ubezpieczenia? Zapraszam do lektury!

Paszport czy dowód?

Polacy od maja 2009 roku mogą wjeżdżać do Albanii na podstawie dowodu osobistego, a paszport nie jest wymagany. Należy jednak zwrócić uwagę aby dokument wjazdowy był ważny jeszcze 3 miesiące od planowanego wyjazdu z Albanii. UWAGA: Paszport jest potrzebny jeżeli wybraliśmy trasę samochodową przez Kosowo.

W Albanii możemy przebywać do 90 dni (w ciągu 180 dni od pierwszego wjazdu). Przedłużenie pobytu jest możliwe ze względu na:

  • małżeństwo z albańskim obywatelem
  • założenie działalności w Albanii
  • legalne zatrudnienie

Warto pamiętać, że przedłużenie pobytu można załatwić w Urzędach Imigracyjnych, ale jedynie na podstawie ważnego paszportu, nie obędzie się także bez obowiązkowego meldunku. Na granicy nie spotkają nas żadne opłaty wjazdowe i graniczne (dotyczy to także autobusów oraz ciężarówek). Podobnie jak w innych europejskich krajach, od turystów nie wymaga się posiadania biletu powrotnego oraz wymaganej kwoty pieniędzy.

Pieczątka wjazdowa do Albanii
Pieczątka wjazdowa do Albanii

Czy ubezpieczenie jest obowiązkowe?

Jako takie ubezpieczenie osobowe nie jest w Albanii obowiązkowe, jednak ministerstwo spraw zagranicznych zaleca zakup ubezpieczenia pozwalającego na leczenie w prywatnych klinikach czy transport do kraju. Albańskie przepisy nie wymagają od turystów posiadania świadectwa żadnych szczepień ochronnych.

Dodatkowe przepisy celne obowiązujące w Albanii

W Albanii nie ma specjalnych obostrzeń dotyczących wwożenia i wywożenia pieniędzy oraz towarów – muszą mieścić się w pojęciu “do użytku własnego”, ale konkretnych ilości przepisy nie obejmują. Wywóz pieniędzy ograniczony jest do kwoty 10 tysięcy Euro na osobę. Oczywiście specjalne przepisy dotyczą dzieł sztuki i obiektów dziedzictwa kulturowego.

Do Albanii samochodem – informacje dla kierowców

W Republice Albanii uznawane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy. Od kierowcy wymagane jest ubezpieczenie OC ( “zielona karta” ). Dodatkowo jeżeli podróżujemy samochodem, który jest własnością innej osoby lub firmy wymagane jest notarialne upoważnienie w języku angielskim od osoby będącej właścicielem. Więcej informacji na temat warunków drogowych, przepisów itp znajdziesz w artykule Albania samochodem.