Rekordowa liczba Polaków odwiedziła w tym roku Albanię. W badaniu przeprowadzonym przez Polski Związek Organizatorów Turystyki, Kraj Orłów uplasował się na dziewiąty mmiejscu (pomiędzy Portugalią i Cyprem).

Zagrożenie terrorystyczne skutecznie odstraszyło polskich turystów od wcześniej niezwykle popularnych krajów takich jak Egipt, Turcja czy Tunezja (szczególnie po zamachu terrorystyczny w Suse). Wg różnych kalkulacji w tych krajach sprzedaż wycieczek spadła o 60-70%. Nie pomagają zapewnienia władz, że są w stanie zapobiegać podobnym atakom. Turyści zdecydowanie częściej wybierają wakacje w Polsce i w Europie.

W 2015 roku do Albanii przybyło 59 tysięcy Polaków, podczas gdy w tym roku już teraz liczba osób przekroczyła 60 tysięcy. Dwadzieścia procent tej liczby jako cel podróży wybrało Sarandę. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że ten trend się utrzyma i kolejny rok również będzie rekordowy. Wynik ten może jeszcze podwyższyć zapowiadane otwarcie lotniska w Kukes oraz zapowiedź polskiego ambasadora w Albanii o zainteresowaniu LOTu uruchomieniem połączenia z Tiraną.