Skënderbeu – najpopularniejszy albański alkohol

16 sierpnia 2016 | komentarzy 12

Jeżeli zastanawiacie jaką pamiątkę przywieźć do kraju, to produkowany z winogron koniak Skënderbeu ( Skanderbeg ) przychodzi do głowy jako jeden z pierwszych pomysłów. Jego nazwa pochodzi od najsłynniejszego bohatera narodowego Albanii Gjergji Kastrioti Skënderbeu (w Polsce znanego jako Jerzy Kastriota). W XV wieku wyzwolił swoje rodzinne miasto – Kruję spod tureckiego panowania. Przy tej okazji zachęcam Was do odwiedzenia Kruji, nazywanej albańskim Krakowem.

Wróćmy do naszego koniaku. Właściwie powinienem napisać brandy, bo zgodnie z prawem UE, nazwa koniak jest zarezerwowana dla trunków produkowanych w okolicach francuskiej miejscowości Cognac w regionie Charente. Markę Skënderbeu ( Skanderbeg ) wprowadzono w 1967 roku. W czasach zimnej wojny, był to jeden z najpopularniejszych towarów eksportowych do państw całego bloku wschodniego. Również w Polsce był stosunkowo łatwo dostępny. Od 1996 roku, (po prywatyzacji) koniak jest produkowany przez firmę ADOL w Tiranie. W ofercie są różne wersje trunku, w zależności od tego, jak długo leżakują w dębowych beczkach. Możemy więc znaleźć Skanderbega 3,5-letniego, 5-letniego, 6-letniego czy nawet 13 letniego.

Cena Skanderbega

Za najpopularniejszą wersję zapłacimy ok. 600 leków, czyli w przybliżeniu poniżej 20 złotych. Uważajmy na niższe ceny ponieważ trunek ten jest często podrabiany. (co ciekawe podróbki zdarzają się także w restauracjach).

P.S Polecam zabranie butelki do domu, bo picie koniaku w 40 stopniowym upale nie należy do przyjemności 🙂

 

12 komentarzy na temat “Skënderbeu – najpopularniejszy albański alkohol

 1. Tomek

  Czy jest jakiś limit na przewożenie alkoholu?

 2. Szymon

  Oficjalnie mówi się o 3 butelkach alkoholu ja miałem w walizce 3 x 0,7 ale tolerancja jest widać większa skoro niektórym udało się zabrać i 4 butelki i to do bagażu głównego do samolotu.

 3. Marcin

  W czarterowym samolocie nikt tego nie sprawdza (jeżeli nie mówimy o hurtowych ilościach 🙂 )

 4. Adam

  35-letnia butelka tego alkoholu ma jakąś wartość ?!

 5. Jacek

  Produkują go nie w Tiranie a w Durres. Byłem nawet w wytwórni, można ją zwiedzać

 6. slawek

  co się nakombinowałem aby nie zajrzeli do bagażnika na granicy

  1. Gowski

   Masz jeszcze jakies butle?

 7. patol76

  w maju jade do fabryki w Durres, zamierzam zakupić kilka butelek .

  1. Marcin

   Polecam także szukać u miejscowych dostawców raki z morwy 🙂

 8. Jerzy

  Jak kto leci czrterem, to nie warto kupować w sklepach. Po odprawie w strefie Diuty Frre koniak kosztuje 2,5 euro za 200 ml a duza bitelka ok 7

 9. przemo

  Właśnie degustuję ponad 30to letnia butelkę – przetrwała i ma się dobrze

Zostaw komentarz